Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Elektroniczna ewidencja odpadów już od stycznia 2020 roku / Aktualności

Elektroniczna ewidencja odpadów już od stycznia 2020 roku

2019-08-05
Nowelizacja ustawy o odpadach została już podpisana przez Prezydenta. Nowe przepisy dotyczące sprawozdawczości i ewidencji odpadów wejdą w życie w przyszłym roku.

Celem nowelizacji jest potrzeba doprecyzowania przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. Nowe przepisy mówią, że prowadzenie ewidencji odpadów, rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami oraz sprawozdawczość odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej. Proces ten wykonywany będzie za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Pisemna forma składania wniosków będzie dostępna tylko dla zagranicznych przedsiębiorców oraz innych osób zagranicznych nie mających oddziałów na terenie Polski.

Nowa ustawa wprowadzi również zmiany w zakresie informacji, które muszą przedstawić podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, podmioty prowadzące punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Zmiany obejmą również sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi. składane przez wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz marszałków województw.

BDO uszczelni system i zniweluje szarą strefę. Dostęp do niej będą mieli  Policja, Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) czy organy nadzoru górniczego, co ułatwi wykonywanie działań znajdujących się w ich kompetencji. Ustawa podpisana 24 lipca 2019 r. wejdzie w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia, natomiast przepisy dotyczące sprawozdawczości i ewidencji będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku.


Źródło: samorzad.infor.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Cyfrowy Urząd - e-government - elektroniczna administracja