Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Ponad 1,5 mln dowodów czeka na wymianę / Aktualności

Ponad 1,5 mln dowodów czeka na wymianę

2020-12-11
Według informacji  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 2021 roku wymianę dowodu osobistego czeka ponad 1,5 mln Polaków. Warto będzie to zrobić do sierpnia, kiedy taka możliwość będzie dostępna przez Internet. 

Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć online za pomocą profilu zaufanego na portalu gov.pl –  następnie należy wybrać e-usługę „Uzyskaj dowód osobisty”. Nowy dokument dostępny jest bezpłatnie maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. Od stycznia z takiej możliwości skorzystało już blisko 325 tysięcy Polaków.

Od sierpnia 2021 r. obowiązywać będą nowe unijne przepisy, które uniemożliwią złożenie takiego wniosku online. Będzie to możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Od tego czasu w warstwie elektronicznej dokumentu zamieszczane będą odciski palców. Wróci także podpis jego właściciela. Sierpniowa zmiana dotyczy przede wszystkim ujednolicenia krajowych przepisów w tym zakresie. Co ważne, zmiany te nie doprowadzą do konieczności wymiany wszystkich dowodów. Dokumenty będą wymieniane z datą upływu ich ważności.

Źródło: www.gov.pl

wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Cyfrowy Urząd - e-government - elektroniczna administracja