Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Rekordowa liczba nowych dowodów osobistych / Aktualności

Rekordowa liczba nowych dowodów osobistych

2018-01-04
W ciągu najbliższego kwartału około milion Polaków będzie zobowiązanych do wyrobienia nowego dowodu osobistego. Ponadto prawie 900 tysięcy nowych dokumentów czeka już na swoich właścicieli, którzy wcześniej dysponowali dowodem z 10-letnim okresem ważności.

Zbieżność upływających się terminów związana jest z tzw. „górką dowodową”, która wystąpiła w 2007 roku. Dokładnie 10 lat temu, 1 stycznia ważność straciły tradycyjne wówczas książeczkowe dowody osobiste. Wydanie nowych dokumentów nastąpiło dopiero pod koniec 2007 i początkiem kolejnego roku.

Nie warto czekać do ostatniej chwili z wymianą dowodu osobistego. Dokument jest wydawany bezpłatnie, a wniosek składa się znacznie łatwiej niż jeszcze kilka lat temu – można złożyć go w dowolnym urzędzie, bez względu na miejsce zameldowania. Możliwe jest też wnioskowanie o nowy dowód za pośrednictwem Internetu – na portalu obywatel.gov.pl dostępna jest usługa dedykowana wnioskowi o nowy dowód osobisty. W tym wypadku należy jednak posiadać dostęp do Profilu Zaufanego.

W 2019 roku dowody osobiste będą wzbogacone o tzw. warstwę elektroniczną. Pomysł ten został przyjęty w sierpniu ubiegłego roku przez Radę Ministrów.

Źródło: portalsamorzadowy.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Cyfrowy Urząd - e-government - elektroniczna administracja