Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Rok 2020 ważny dla cyfryzacji / Aktualności

Rok 2020 ważny dla cyfryzacji

2020-01-14
Minister cyfryzacji, Marek Zagórski, zapowiada, że rok 2020 będzie ważny dla rozwoju projektów związanych z cyfryzacją państwa. W planach jest zakończenie budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oraz zwiększenie nakładów na projekty związane z poprawą krajowych systemów cyberbezpieczeństwa.

Według Zagórskiego znaczącym punktem w rozwoju dostępu do usług telekomunikacyjnych będzie spadek liczby gospodarstw, które nie miały dostępu do internetu. Liczba ta ma spaść z ponad 5 milionów do poniżej 3 milionów. Jednak jednym z największych wyzwań dla polskiego rządu będzie wdrożenie pierwszej w pełni funkcjonalnej sieci 5G. Komisja Europejska wymaga, aby do końca 2020 roku każde państwo członkowskie uruchomiło infrastrukturę 5G w przynajmniej jednym mieście. Według raportu opracowanego przez Instytut Łączności oraz przedstawicieli Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji wynika, że brak jakichkolwiek zmian związanych z modernizacją sieci łączności bezprzewodowej, m. in. wdrożeniem 5G, w ciągu kilku następnych lat może spowodować masowy blackout systemów komunikacyjnych.

Z raportu analityków z firmy Accenture współpracujących z Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że wdrożenie sieci 5G może poprawić sytuację gospodarczą naszego kraju. Pozwoli wdrożyć szereg innowacji w sektorze usług i administracji publicznej co przełożyłoby się na wzrost PKB o 1,2% do 2028 roku. Powstanie platforma RP, która będzie sercem nowoczesnego, cyfrowego systemu administracji publicznej. Będą znajdować się na niej wszystkie rządowe usługi elektroniczne oraz dane udostępniane na bazie ustawy o dostępie do informacji publicznej.  Marek Zagórski zapewnia, że proces uruchamiania chmury publicznej i chmury rządowej oraz rozpoczęcie procesu przenoszenia administracji do chmury obliczeniowej jest w toku. Minister wyraża nadzieję, że będzie to impuls dla przedsiębiorców aby pełniej korzystać z usług chmurowych.


Źródło: portalsamorzadowy.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Cyfrowy Urząd - e-government - elektroniczna administracja