Menu
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
O nas
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Podpis elektroniczny

Podpis cyfrowy inaczej zwany podpisem elektronicznym to dane w postaci elektronicznej służące (przy wymianie informacji drogą elektroniczną) do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny i do potwierdzania autentyczności dokumentu. Stosowanie podpisu cyfrowego gwarantuje, że przesyłka pochodzi od deklarowanego nadawcy oraz, że jej zawartość nie została zmieniona. W przypadku korespondencji papierowej, charakter pisma i podpis identyfikują autora i dają pewność, że jest nadawcą wiadomości, taką samą funkcję pełni podpis cyfrowy dla korespondencji wysyłanej drogą elektroniczną.

    


Podpis cyfrowy jest matematycznym algorytmem w wyniku działania którego otrzymywana jest zaszyfrowana informacja doklejana do przesyłanej wiadomości - podpis. Dzięki posługiwaniu się podpisem elektronicznym przesyłane dokumenty elektroniczne są zabezpieczone przed modyfikacją przez osoby nieupoważnione. Każda, nawet przypadkowa, zmiana w treści przesyłki jest sygnalizowana przez komputer odbiorcy.
       
Zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego jest równoważny pod względem skutków prawnych podpisowi własnoręcznemu.

Kwalifikowany podpis cyfrowy spełnia 3 ważne funkcje:
- zapewnia integralność – daje pewność, że treść dokumentu nie została zmieniona, 
- zapewnia niezaprzeczalność - autor wiadomości nie może zaprzeczyć, że wysłał wiadomość i ją podpisał, 
- zapewnia wiarygodność nadawcy - masz pewność że wiadomość jest wysłana przez osobę, która się podpisała pod nią.
We wszystkich miastach wojewódzkich oraz w Koszalinie działa sieć 17 Ośrodków Rejestracji Kluczy (ORK). ORK tworzą wykwalifikowani pracownicy przeszkoleni w zakresie rozpoznawania fałszerstw dokumentów tożsamości i podpisów własnoręcznych. W każdym z ORK klienci mogą: 
- podpisać umowę na świadczenie usług certyfikacyjnych, 
- otrzymać certyfikat kwalifikowany oraz wszystkie elementy niezbędne do składania i weryfikacji bezpiecznych podpisów elektronicznych, 
- uzyskać fachową pomoc w zakresie instalacji i obsługi bezpiecznych urządzeń do składania podpisów

  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Cyfrowy Urząd - e-government - elektroniczna administracja