Analityka przestrzenna posłuży do prognozowania migracji / Aktualności
Analityka przestrzenna posłuży do prognozowania migracji
2018-07-27
W celu lepszego dostosowania polityki czy infrastruktury do potrzeb seniorów państwa zachodnie stawiają na analizę przestrzenną, która ma pomóc w przewidzeniu kierunków migracji starszej części Europejczyków.
Problem starzenia się społeczeństw występuje również w Polsce, co spowodowane jest zbyt małą liczbą urodzeń. Jak podaje Eurosat, 20 lat temu na jednego emeryta przypadało 5 osób w wieku produkcyjnym, dziś natomiast tylko 3. Sytuacja ta może doprowadzić w przyszłości do niewydolności systemu emerytalnego.
Naukowcy dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej stworzyli algorytm predykcyjny AgeSpot. Wykorzystuje on zdjęcia satelitarne i dane spisowe do tworzenia korelacji między fizyczną lokalizacją a wiekiem mieszkańców. Obrazy satelitarne dostarczają informacji na temat gęstości zabudowy i rozmieszczenia nowych obiektów. W połączniu z danymi spisowymi, takimi jak wiek i miejsce pracy można sporządzić prognozę na przyszłe lata. Dzięki temu łatwiej jest określić założenia i stworzyć plan gospodarczy obejmujący budowę nowych budynków mieszkalnych, kompleksów rozrywkowych, zakładów opieki zdrowotnej i innych niezbędnych obiektów.
Celem działania algorytmów takich jak AgeSpot jest dostarczenie wiedzy o migracjach przedsiębiorcom i administracji publicznej opartej na systemie informacji geograficznej (GIS). Pomoże ona w planowaniu np. nowych inwestycji czy udzielaniu specjalistycznej pomocy.