Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Cyfryzacja naprzeciw potrzebom podatników. Jakie zmiany przyniesie e-PIT? / Aktualności

Cyfryzacja naprzeciw potrzebom podatników. Jakie zmiany przyniesie e-PIT?

2019-01-21
Ministerstwo Finansów wprowadza funkcję dedykowaną podatnikom, którzy nie są biegli w kwestiach finansowych i podatkowych. Elektroniczne rozliczenia PIT-37 i PIT-38 przyniosą niemałą rewolucję wobec dotychczasowych obowiązków podatnika. 

Usługa "Twój e-PIT" to elektroniczny program, który zostanie wprowadzony przez Krajową Administrację Skarbową już 15 lutego 2019 roku. Udogodnienie to jest o tyle przełomowe, że podatnicy, dla których wygenerowany zostanie e-PIT, nie muszą podejmować dodatkowych działań w zakresie rozliczeń podatkowych, a więc program niejako wyręcza ich z obowiązku wypełniania deklaracji podatkowych. Istotne jest jednak, iż jeżeli podatnik nie wykona żadnych dodatkowych czynności w kierunku samodzielnej weryfikacji deklaracji podatkowej oznacza to, iż akceptuje w pełni treść e-PIT-u oraz potwierdza aktualność danych, które dokument zawiera.

Nowy system do rozliczeń zawiera jednak dosyć istotne ograniczenia, o których należy pamiętać. Przede wszystkim, usługa "Twój-PIT" będzie obsługiwała jedynie najbardziej podstawowe typy dokumentów: PIT-37 i PIT-38. Ponadto, deklaracja, którą wygeneruje system, oparta będzie tylko na danych, które udostępnił wcześniej ZUS czy pracodawca podatnika. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że płatnik (pracodawca) nie złożył odpowiednich danych w wyznaczonym terminie, system "Twój e-PIT" nie będzie zdolny wygenerować kompletnego dokumentu.

System "Twój e-PIT" będzie niezaprzeczalnie ogromnym ułatwieniem dla wielu podatników, jednakże przed skorzystaniem z usługi należy szczegółowo zapoznać się z zasadami jej działania i upewnić się, czy program ten nie koliduje z danym indywidualnym przypadkiem rozliczenia.


Źródło: istotne.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Niebezpieczeństwa w sieci - co grodzi dzieciom?