Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

E-meldunek. Jak zameldować się on-line? / Aktualności

E-meldunek. Jak zameldować się on-line?

2019-03-18
Zmiana miejsca zamieszkania, powrót z zagranicy czy zupełnie inna, losowa sytuacja zmusza Cię do zmiany meldunku stałego lub tymczasowego? Dzięki e-usłudze Ministerstwa Cyfryzacji, możesz zgłosić swój pobyt bez konieczności wizyty w urzędzie.

E-meldunek to jedno z wielu e-usług sukcesywnie wprowadzanych przez Ministerstwo Cyfryzacji dla ułatwienia komunikacji obywateli z urzędami. Usługi te powiązane są z Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP), dzięki której można załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Aby móc korzystać z takich rozwiązań, należy utworzyć swój Profil Zaufany, który będzie potwierdzeniem tożsamości przy każdym działaniu podejmowanym przez ePUAP.

Aby zameldować się w nowym miejscu na pobyt stały lub tymczasowy, należy pamiętać, że prawo pozwala nam na posiadanie jednego miejsca zameldowania (stałego i tymczasowego) jednocześnie. Obydwa meldunki można zgłosić przez Internet, natomiast należy pamiętać, aby dyspozycję wydać do max. 30 dni od dnia zmiany miejsca zamieszkania. Warto pamiętać, że meldunek tymczasowy dotyczy sytuacji, w której w nowym miejscu zamieszkania przebywać będziesz nie dłużej niż 3 miesiące. Powyżej tego okresu masz obowiązek zameldować się na stałe. Co więcej, w zależności od tego, czy masz tytuł prawny do mieszkania, w którym chcesz się zameldować czy też np. wynajmujesz lokal i nie jesteś jego właścicielem, powinieneś przygotować: 
  • skan umowy najmu, odpis z księgi wieczystej albo wciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzję administracyjną lub orzeczenie sądu,
  • oświadczenie właściciela, który posiada tytuł prawny do mieszkania, potwierdzające twój pobyt w lokalu.
Należy pamiętać, że mimo iż do urzędu wysyłamy wersje elektroniczne dokumentów (skany), warto zachować ich oryginalne wersje, ponieważ możemy być poproszeni o ich przedłożenie.

Formularz, który znajdziemy na stronie obywatel.gov.pl, wypełniony dzięki ePUAP i podpisany elektronicznym podpisem (Profil Zaufany) wysyłamy w wersji on-line do urzędu gminy zgodnego z miejscem zamieszkania. Po prawidłowym wypełnieniu danych, pozostaje jedynie oczekiwać na wiadomość potwierdzającą meldunek.

E-meldunek działa od początku 2018 r., a według danych Ministerstwa, skorzystało z niego już niemal 45 tys. osób.


Źródło: portalsamorzadowy.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Niebezpieczeństwa w sieci - co grodzi dzieciom?