Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Lepsza ochrona danych obywateli w systemach komputerowych urzędów miast i gmin / Aktualności

Lepsza ochrona danych obywateli w systemach komputerowych urzędów miast i gmin

2019-06-24
Ministerstwo Cyfryzacji na fali wzrostu cyberzagrożeń wzmocni ochronę danych osobowych obywateli znajdujących się w systemach komputerowych urzędów miast i gmin. Projekt zakłada podjęcie wieloaspektowych działań, które obejmą m.in. kursy edukacyjne oraz zaostrzenia procedur korzystania przez urzędników z urządzeń przenośnych.

Jeden z ostatnich raportów Najwyższej Izby Kontroli, zwrócił uwagę na złe zabezpieczenie danych obywateli zgromadzonych w systemach komputerowych instytucji administracji publicznej. Pomimo upływu lat dane w jednostkach samorządowych ciągle nie są odpowiednio zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem. Stwarza to podstawę do uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo, jako że informacje osobowe mogą w każdej chwili zostać przejęte lub zniszczone.

Minister cyfryzacji zapewnia jednak, że wzmocnienie przepisów dotyczących konieczności zapewnienia bezpieczeństwa systemów informacyjnych w podmiotach administracji publicznej zostało wyegzekwowane ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Każda podmiot wykorzystujący systemy informatycznej w ramach swojej pracy jest zobowiązany do ochrony zasobów i informacji, które przetwarza. Ministerstwo podjęło odpowiednie kroki zmierzające ku wsparciu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji wiedzy w zakresie ochrony bezpieczeństwa informacji i danych osobowych znajdujących się na systemach informatycznych. W ramach tych działań rozpoczęto już prace związane ze stworzeniem nowej elektronicznej platformy szkoleniowej dla wszystkich pracowników urzędów.

Ministerstwo zapowiedziało, również realizację stacjonarnych szkoleń skierowanych do kadr odpowiedzialnych za działania IT w jednostkach samorządu terytorialnego. Tematy szkoleń mają oscylować wokół obowiązków wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i edukować w zakresie niezbędnych wytycznych i standardów jakie musi spełnić każdy urząd w celu odpowiedniego zabezpieczenia danych. 


Źródło: cyberdefence24.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Niebezpieczeństwa w sieci - co grodzi dzieciom?