Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Odpis aktu stanu cywilnego? Zawnioskuj przez Internet / Aktualności

Odpis aktu stanu cywilnego? Zawnioskuj przez Internet

2019-03-25
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o kolejnych możliwościach, jakie daje Profil Zaufany. Bez wychodzenia z domu możesz zawnioskować o odpis aktu urodzenia lub małżeństwa.

Usługa udostępniona jest wśród wielu innych spraw, które możesz załatwić na portalu gov.pl. Cały proces składa się na kilka kliknięć, odszukać należy sekcję "Obywatel", wybrać rodzaj sprawy i postępować zgodnie z formularzem. Do zatwierdzenia wniosku konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego, czyli elektronicznego poświadczenia Twojej tożsamości. Profil Zaufany jest w pełni bezpiecznym narzędziem do e-komunikacji z urzędami, który przydaje się w coraz większej puli spraw, które możesz załatwić przez Internet.

Nie jest istotna miejscowość, w której przyszedłeś na świat lub gdzie zawarłeś związek małżeński. E-usługa jest odmiejscowiona, a to oznacza, że wniosek o wydanie dokumentu możesz wysłać tam, gdzie uznasz to za najwygodniejsze dla siebie.

Warto wiedzieć, że w wypadku wnioskowania o odpisy dokumentów, mamy do wyboru trzy różne sposoby odebrania pisma. W zależności od Twoich preferencji, możesz zapowiedzieć odbiór osobisty w wybranym wcześniej urzędzie, zamówić przesyłkę dokumentu tradycyjną pocztą na wskazany adres lub pobrać elektroniczną wersję dokumentu, który po przygotowaniu zostanie przesłany na Twoją skrzynkę ePUAP.

Uregulowanie płatności za odpis również dostępne jest drogą elektroniczną. Kwoty są uzależnione od ilości i rodzaju odpisu - wszystkie koszty wskazane będą w bilansie płatności. Platforma udostępnia możliwość dokonania zapłaty przez bankowość elektroniczną, lub jeżeli wolisz zapłacić tradycyjnym przelewem, wystarczy że załączysz skan dowodu wpłaty. Pamiętaj, że odpis aktu możesz dostać bezpłatnie, jeżeli potrzebujesz go w sprawie uzyskania dowodu osobistego, paszportu, świadczenia socjalnego, zatrudnienia i inne (wszystkie przypadki określa ustawa o opłacie skarbowej).


Źródło: rp.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Niebezpieczeństwa w sieci - co grodzi dzieciom?