Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Pismo ogólne - załatw sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu / Aktualności

Pismo ogólne - załatw sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu

2019-04-16
Załatwienie sprawy urzędowej nie wymaga już wygospodarowywania dodatkowego wolnego czasu na osobiste stawienie się w urzędzie. Pismo ogólne jest coraz bardziej popularną opcją na platformie gov.pl

Pismo ogólne ma za zadanie umożliwić komunikację z administracją w sprawach, które faktycznie urząd jest w stanie załatwić za pośrednictwem Internetu, a którym nie dedykowano osobnych formularzy na platformie. Docelowo, dzięki pismom ogólnym można zadać dowolne pytanie, wystosować wyjaśnienie, zażalenie bądź żądanie, a także napisać podanie czy wniosek.

Jak działa pismo ogólne online?

Przede wszystkim należy odwiedzić stronę Obywatel.gov.pl lub gov.pl i wybrać opcję "Wyślij pismo ogólne". Dalej portal powinien poprowadzić użytkownika intuicyjnie - uzupełnić trzeba będzie formularz i wysłać go na elektroniczną skrzynkę podawczą wybranego urzędu. Po prawidłowym przesłaniu dokumentu, nadawca otrzyma urzędowe poświadczenie przedłożenia pisma (UPP) w formie elektronicznej. Potwierdzenie to nosi taką samą wagę, jak tradycyjne potwierdzenie odbioru listu poleconego.

Co ważne, przed wysłaniem pisma ogólnego powinniśmy upewnić się, że dla sprawy, którą chcemy załatwić, nie utworzono specjalnej zakładki (np. pismo o udostępnienie informacji publicznej).

Aby skorzystać z elektronicznego pisma ogólnego, jak i innych e-usług, potrzebny jest Profil Zaufany, który jest narzędziem do identyfikacji naszej tożsamości.

Pismo ogólne obsługiwane jest przez większość urzędów i podmiotów publicznych dzięki elektronicznej skrzynce podawczej platformy ePUAP. Sprawę bez wychodzenia z domu załatwić można m.in. w urzędach gminy, urzędach centralnych, skarbowych, szkołach publicznych, publicznych zakładach opieki zdrowotnej, sanepidzie czy ministerstwach.

Pismo ogólne online jest usługą całkowicie darmową.


Źródło: raciborz.com.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Niebezpieczeństwa w sieci - co grodzi dzieciom?