Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Poczta Polska zagrożona – nowy projekt w sprawie elektronicznych doręczeń / Aktualności

Poczta Polska zagrożona – nowy projekt w sprawie elektronicznych doręczeń

2019-02-18
Resort cyfryzacji jest w trakcie realizacji ustawy, dzięki której ważne pisma z urzędów będziemy mogli otrzymywać na pocztę elektroniczną. Projekt należy do trudnych, w związku z czym jego konkretyzacja może potrwać.

Sposób wysyłania urzędowej dokumentacji poprzez e-mail dla niektórych może wydawać się komfortowy, dla innych zaś stanie się problemem. Tkwiące w ludziach przekonanie, że odręcznie napisany dokument, z odpowiednią pieczątką, dostarczony do rąk własnych, jest dużo bardziej wartościowy niż zwykły e-mail. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie kosztów, dzięki temu firmy, podmioty publiczne oraz obywatele łącznie zaoszczędzą miliardy złotych.

W nowo utworzonej bazie adresów elektronicznych, którą prowadzić będzie Minister Cyfryzacji - obywatel będzie mógł zgłosić i potwierdzić swój e-mail. Baza ta dostępna będzie dla wszystkich urzędów publicznych, z wyłączeniem branży prywatnej. Urząd, kiedy będzie chciał wysłać ważne pismo, na samym początku poszuka naszego adresu e-mail w bazie. Gdy go znajdzie, nada nam dokument w formie cyfrowej, na który w ten sam sposób będzie można odpowiedzieć.

Celem projektu ustawy o elektronicznych doręczeniach jest oszczędność czasu i pieniędzy, większa skuteczność doręczeń, mniej pomyłek  a przede wszystkim cyfryzacja komunikacji pism urzędowych. Projekt trafił 14 lutego do Rządowego Centrum Legislacji, a jego realizacja potrwa dłuższy czas, ponieważ zmienia on wiele aktów prawnych zawartych m.in. w Kodeksie Cywilnym. Resort cyfryzacji tworząc tak dużo znaczących zmian w prawie, utworzy tym samym całkiem nowy rynek usług, który będzie polegać na autoryzowaniu adresów elektronicznych w oparciu o ustawowe wytyczne. Projekt, póki co, może odbiegać od idealnego, aczkolwiek jest to moment przełomowy w procesie cyfryzacji kraju.


Źródło: www.fintek.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Niebezpieczeństwa w sieci - co grodzi dzieciom?