Menu
Ankieta
Czy chciałbyś, aby urząd w Twoim miejscu zamieszkania świadczył usługi drogą elektroniczną?
Tak
Nie
Nie wiem
Subskrypcja
podaj swój adres e-mail

Postępująca cyfryzacja w polskim rolnictwie / Aktualności

Postępująca cyfryzacja w polskim rolnictwie

2019-01-03
Polska wieś pod względem technologicznym dumnie dogania poziomem rozwojowym rolników z innych krajów europejskich. Cyfryzacja rolnictwa pozytywnie wpływa na wydajność i usprawnienie produkcji, jest zatem niezwykle istotną kwestią dla rzeczników rozwoju rolnictwa reprezentujących Polskę w instytucjach europejskich.

Unowocześnienie rolnictwa poprzez usprawnianie dostępu do nowych technologii mogą stanowić fundament posiedzeń na temat budżetów unijnych na lata 2021 - 2027. Dofinansowania w sektorze rolnictwa co prawda mają być pomniejszone, jednakże polityka Unii Europejskiej zorientowana na innowacyjność nie ominie w programach na przyszłe lata rozwoju cyfryzacji w rolnictwie.

Honorowy Rzecznik Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, dr Urszula Sołtysiak z SGGW:

"Polski rolnik został w pewnym sensie postawiony w sytuacji przymusu sytuacyjnego, kiedy oprogramowanie związane z płatnościami i dotacjami zostało zdigitalizowane. Przejście to odbyło się bez większych burz i wstrząsów, a dzisiaj zupełnie dobrze działa. Rolnik musi z konieczności wypełniać wnioski, może to zrobić sam albo z pomocą doradcy rolnośrodowiskowego, niemniej jednak każdy posiadacz gruntów rolnych składa wniosek o płatności bezpośrednie. Jest do tego przeznaczony specjalny formularz, który musi być wypełniony. Jak widzę, w mijającym roku 2018, bardzo wielu rolników jest w stanie wypełnić go już we własnym zakresie, ale trzeba też przyznać, że wniosek ten został uproszczony. Jeżeli chodzi o dostęp i posługiwanie się nowoczesnymi technologiami powiedziałabym, że to zależy od kraju. Sądzę, że rolnik w Grecji radzi sobie o wiele słabiej niż rolnik polski. Rolnicy włoscy w zasadzie bazują na pomocy doradców rolnośrodowiskowych, ale w Niemczech, czy we Francji powiedziałabym, że jest podobnie jak w Polsce i tutaj raczej dominuje cezura wiekowa. Młodsze pokolenie radzi sobie świetnie, albo jeżeli ma chęć i pieniądze, korzysta z usług doradczych. Starsi w zasadzie zdają się na doradców, ponieważ surfowanie i wypełnienie formularzy w Excelu jest bardzo skomplikowane."


Źródło: agronews.com.pl
wstecz
Dodaj komentarz
E-mail:
Tytuł: *
Treść: *
Twój podpis: *
Kod obrazkowy:  
Przepisz kod: *
Wyszukiwarka
wyszukaj na stronie
  copyright © 2007 by IRSI Pozycjonowanie  |  CMS   powered by Edito
 
Niebezpieczeństwa w sieci - co grodzi dzieciom?