Mieszkańcy Pucka od 21 stycznia mają możliwość zgłaszania zastrzeżeń do stanu infrastruktury, budując tym samym interaktywną mapę przedstawiającą stan miasta. System klasyfikuje zgłoszenie na podstawie adresu i opisu incydentu. Dodać można również załączniki.
Urząd Miasta Puck wdrożył system w celu podniesienia społecznej odpowiedzialności za stan infrastruktury - naoczni świadkowie mają możliwość w sposób zinstytucjonalizowany przekazać swoje skargi i zażalenia dotyczące wyglądu miejskiej przestrzeni. Włodarze miasta dostrzegli potencjał w cyfryzacji tego typu działań ze względu na moc informacyjną, jaka płynie od mieszkańców - to właśnie oni na co dzień stykają się z niedogodnościami w funkcjonowaniu miasta. System ten daje idealną przestrzeń do komunikacji pomiędzy Urzędem a mieszkańcami - mowa tu o tzw. sprzężeniu zwrotnym.
System zgłaszania uchybień posiada bardzo szeroki wachlarz spraw. Zgłosić można nierówności, ubytki drogowe, wadliwe, źle działające elementy infrastruktury, dewastacje mienia, brak foliowych torebek do sprzątania po psach, a także wiele innych nieprawidłowości w przestrzeni miejskiej.
Mapa zgłoszeń obsługiwana jest przez wyznaczony do tego celu sztab pracowników, w związku z czym zgłoszenia są obsługiwane na bieżąco. System w całości sfinansowany został ze środków Urzędu Miasta. Zgłoszeń można dokonywać na urządzeniach stacjonarnych, za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej lub poprzez aplikację mobilną.
Źródło: puck.naszemiasto.pl